Burnett Crowther

Janet Etuk

Janet Etuk

STAGE:

DINOMANIA Multi Role New Diorama Theatre James Yeatman
LOVE Emma UK Tour Alexander Zeldin
I HAVE MET THE ENEMY (workshop) Various Chapter arts Centre Rhiannon White/Evie Manning
GASTRONOMIC Various Norwich Theatre Jack Lowe
FAITH, HOPE AND CHARITY (Workshop) Multi-role National Theatre Studio Alexander Zeldin
SATYAGRAHA Skills Ensemble ENO/Improbable Phelim McDermott
ELECTRONICA Lavinia Williams Rhum and Clay Kirsty Housley
A CRACKED PLASTER SKY Grace Futures Theatre Caroline Bryant
RIDLEY WALKER (Workshop) Various Roles National Theatre Studio Phelim McDermott
THE SCAR TEST Various Roles Soho Theatre & UK Tour Sara Joyce
ICONS Tiope Blazon Theatre/Hull Woman of the World Festival Rachel Bagshaw
LOVE Emma National Theatre Alexander Zeldin
THE LOVE I FEEL IS RED Mona Tobacco Factory/Oran Mor/Sabrina Mahfouz Nel Crouch
THOMAS KYD'S THE SPANISH TRAGEDY Lorenzo Old Red Lion Theatre Dan Hutton
BEYOND CARING (Revival) Grace Oro The National Theatre Alexander Zeldin
DEAD GRASS Angie The Alchemist/Arcola Theatre LAB Jesse Briton & Olusola Oyeleye
LONE RANGERS Clown Unstable Table/Blue Elephant Theatre James Ivens & Callum Hale
BEYOND CARING Grace Oro The Yard Theatre Alexander Zeldin
HUMANS INCORPORATED Nova The Alchemist Luke Clarke & Anthony Springall
DEAD GRASS Nettie East 15 & Southwark Playhouse Young Company Joseph Hutton & Luke Clarke
SEALAND Liz Arcola Theatre Luke Clarke
SHEMEHE (TOUCH ME) Jesse National Theatre of Georgia (Tbilisi) Alexander Zeldin
DOING THE IDIOTS Janet the Carer National Theatre Studio Alexander Zeldin

FILM:

LOVE Emma Cuba Pictures Alexander Zeldin
MUTE FILM SERIES: DATE (Short) Woman 76 Ltd Andy Lambert
THE SOUVENIR Lora The Souvenir Film Ltd Joanna Hogg
EXPECTING (Short) Emily Cestoda Productions Conor O'Callaghan

FURTHER CREDITS:

A PUPIL (Rehearsed Reading) Mary Bear Trap Theatre Company/Park Theatre Jesse Briton
THE FOUR MINUTE MILE (Site Specific) Mara The Oxford Playhouse Plays Out Jake Oldershaw

SKILLS:


Accents & Dialects: African-West, American-Standard, English-Standard, Essex, French, London, Nigerian, RP, West Indies, Jamaican
 
Music & Dance: Alto, Ballet, Choreography, Jazz Dancing, Lindy Hop, Modern Dance, Tap, Waltz

Sports: Ice Skating, Karate, Rollerblading, Swimming

Other Skills: Fine Art, Devising, Painting, Writer